Hodinky z manufaktury Bohematic nově nesou jméno ROBOT. Zájem o naše hodinky ve světě nás přivedl ke změně názvu značky: Slovo ROBOT jsme vybrali právě proto, že je v zahraničí srozumitelnější, a navíc má díky bratrům Čapkům české kořeny.

„Když naše značka před lety vznikala, vybrali jsme název BOHEMATIC, protože jsme chtěli vyslat jasnou zprávu, že jsme česká značka. Zvažovali jsme ale i slovo ROBOT,“ říká Josef Zajíček, jeden ze zakladatelů hodinářské manufaktury. „Zájemců o naše hodinky ze zahraničí přibývá, což nás nesmírně těší. Zároveň bylo zřejmé, že pro mnohé je název Bohematic tak trochu jazykolamem. A proto jsme se rozhodli nazvat naše hodinky univerzálně srozumitelným slovem ROBOT.“

„Slovo ROBOT jsme si původně ponechali na dobu, kdy budeme vyrábět vlastní strojky. Vždyť hodinový strojek vlastně je takový malý časoměrný robot,“ říká Michal Froněk, art director značky. A nejenom to. Slovo robot má český původ a světu jej dal významný Čech. Poprvé se objevilo v divadelní hře Karla Čapka R.U.R., ale napadlo jeho bratra, malíře Josefa. Karel samočinným strojům ve svém díle původně říkal „labori", ale posteskl si bratrovi, že mu to připadá příliš knižní a Josef mu nabídl roboty. Právě odkaz na významné české umělce, kteří dali světu něco zcela unikátního a dodnes platného, je cesta, na kterou by ráda svou prací navázala i naše hodinářská manufaktura.

Naše společnost a manufaktura se nadále budou jmenovat BOHEMATIC, ale naše hodinky nesou nově jméno ROBOT.

Bohatá hodinářská tradice v českých zemích nevznikla náhodou - už v devatenáctém a na začátku dvacátého století jí přímo sekundoval duch doby. Hodinářství je totiž řemeslo, které v sobě spojuje umění a design s použitím přesných strojírenských technologií. Tedy ta odvětví, ve kterých jsme za Rakouska-Uherska a První republiky dosahovali mezinárodního věhlasu. A tolik se na tom naštěstí nezměnilo ani za časů komunismu.

Dnes, mnoho let po jeho pádu, jsou český design, typografie i strojírenství zaslouženě zpět ve světové špičce. A duch doby tak našemu hodinářství přeje znovu. Jako skupina lidí, tvořená zkušeným podnikatelem, prvotřídními designéry a mechaniky, jsme v Novém Městě nad Metují v naší manufaktuře Bohematic začali výrobu unikátních malosériových hodinek značky ROBOT, abychom designem a technologiemi jednadvacátého století navázali na to nejlepší z těch minulých.

Celý příběh začal setkáním investora Josefa Zajíčka s designéry Michalem Froňkem a Janem Němečkem v libeňském studiu Olgoj Chorchoj. Ze společné vášně pro techniku, řemeslnou zručnost a staré závodní automobily se zrodil nápad na projekt, který by české hodinářské umění vrátil tam, kam historicky patří.

A výsledkem je právě ROBOT - koncept hodinek vystavěný na precizní manufakturní výrobě a nadčasových tvarech.

ROBOT TEAM

ROBOT Tým