Hodinky z manufaktury Bohematic nově nesou jméno ROBOT. Zájem o naše hodinky ve světě nás přivedl ke změně názvu značky: Slovo ROBOT jsme vybrali právě proto, že je v zahraničí srozumitelnější, a navíc má díky bratrům Čapkům české kořeny.
„Když naše značka před lety vznikala, vybrali jsme název BOHEMATIC, protože jsme chtěli vyslat jasnou zprávu, že jsme česká značka. Zvažovali jsme ale i slovo ROBOT,“ říká Josef Zajíček, jeden ze zakladatelů hodinářské manufaktury. „Zájemců o naše hodinky ze zahraničí přibývá, což nás nesmírně těší. Zároveň bylo zřejmé, že pro mnohé je název Bohematic tak trochu jazykolamem. A proto jsme se rozhodli nazvat naše hodinky univerzálně srozumitelným slovem ROBOT.“
„Slovo ROBOT jsme si původně ponechali na dobu, kdy budeme vyrábět vlastní strojky. Vždyť hodinový strojek vlastně je takový malý časoměrný robot,“ říká Michal Froněk, art director značky. A nejenom to. Slovo robot má český původ a světu jej dal významný Čech. Poprvé se objevilo v divadelní hře Karla Čapka R.U.R., ale napadlo jeho bratra, malíře Josefa. Karel samočinným strojům ve svém díle původně říkal „labori", ale posteskl si bratrovi, že mu to připadá příliš knižní a Josef mu nabídl roboty. Právě odkaz na významné české umělce, kteří dali světu něco zcela unikátního a dodnes platného, je cesta, na kterou by ráda svou prací navázala i naše hodinářská manufaktura.
Naše společnost a manufaktura se nadále budou jmenovat BOHEMATIC, ale naše hodinky nesou nově jméno ROBOT.
Bohatá hodinářská tradice v českých zemích nevznikla náhodou - už v devatenáctém a na začátku dvacátého století jí přímo sekundoval duch doby. Hodinářství je totiž řemeslo, které v sobě spojuje umění a design s použitím přesných strojírenských technologií. Tedy ta odvětví, ve kterých jsme za Rakouska-Uherska a První republiky dosahovali mezinárodního věhlasu. A tolik se na tom naštěstí nezměnilo ani za časů komunismu.
Dnes, mnoho let po jeho pádu, jsou český design, typografie i strojírenství zaslouženě zpět ve světové špičce. A duch doby tak našemu hodinářství přeje znovu. Jako skupina lidí, tvořená zkušeným podnikatelem, prvotřídními designéry a mechaniky, jsme v Novém Městě nad Metují v naší manufaktuře Bohematic začali výrobu unikátních malosériových hodinek značky ROBOT, abychom designem a technologiemi jednadvacátého století navázali na to nejlepší z těch minulých.
Celý příběh začal setkáním investora Josefa Zajíčka s designéry Michalem Froňkem a Janem Němečkem v libeňském studiu Olgoj Chorchoj. Ze společné vášně pro techniku, řemeslnou zručnost a staré závodní automobily se zrodil nápad na projekt, který by české hodinářské umění vrátil tam, kam historicky patří.
A výsledkem je právě ROBOT - koncept hodinek vystavěný na precizní manufakturní výrobě a nadčasových tvarech.
Úspěšný investor, zakladatel firmy Benet, českého lídra v oblasti automotive. Dnes mimo jiné majitel Autodromu Most. Milovník historických sportovních vozů, moderních technologií a československého průmyslového designu. Spolu s Michalem Froňkem a Janem Němečkem ze studia Olgoj Chorchoj duchovní otec značky ROBOT.
A successful investor, founder of the Benet company, one of the leading figures in the Czech automotive industry. He owns the race circuit in Most and loves historic sports cars, modern technology and Czechoslovak industrial design. Together with Michal Froněk and Jan Němeček of the Olgoj Chorchoj design studio, he is the spiritual father of ROBOT.
Spolu s Janem Němečkem zakladatel designérského studia Olgoj Chorchoj, profesor produktového designu na pražské UMPRUM. Jejich návrhy stojí za vzestupem klasických značek TON, Bomma, Kavalier Glass, Moser nebo Mikov, které patří mezi nejlepší příklady transformace českého průmyslu po roce 1989.
Together with Jan Němeček, the founder of Olgoj Chorchoj – one of the best known Czech design studios. Today he shares his talent and expertise with students in his position as professor of product design at the Academy of Arts, Architecture and Design in Prague. The duo's designs are behind the success of brands such as TON, Bomma, Kavalier Glass, Moser and Mikov, some of the best examples of the successful transformation of Czech industry after 1989.
Spolu s Michalem Froňkem zakladatel designérského studia Olgoj Chorchoj, profesor produktového designu na pražské UMPRUM. Jejich návrhy stojí za vzestupem klasických značek TON, Bomma, Kavalier Glass, Moser nebo Mikov, které patří mezi nejlepší příklady transformace českého průmyslu po roce 1989.
Together with Michal Froněk, the founder of Olgoj Chorchoj – one of the best known Czech design studios. Today he shares his talent and expertise with students in his position as professor of product design at the Academy of Arts, Architecture and Design in Prague. The duo's designs are behind the success of brands such as TON, Bomma, Kavalier Glass, Moser and Mikov, some of the best examples of the successful transformation of Czech industry after 1989.
Zkušená konstruktérka náramkových hodinek, jejímž životním krédem je uvádět věci do pohybu. Při práci hledá konstrukční řešení, která respektují rovnováhu mezi funkční a estetickou stránkou věci. Prošla českým technickým učením a podílela se mimo jiné na vývoji a výrobě hodinek vzdávajících hold 100. výročí vzniku naší republiky.
Put things in motion is the life motto of this experienced watchmaker and technical engineering graduate. Her expertise lies in her ability to solutions that respect the balance between the functional and the aesthetic. Among other things, she played an important role in the development and production of a watch designed to celebrate the 100th anniversary of the formation of Czechoslovakia.
Kreativní konstruktér, který dává jednotlivým dílům náramkových hodinek tvar, rozměr a definuje jejich vzájemné interakce. Profesně navázal na tradici, která je už po několik generací součástí jeho rodiny. Má za sebou technické vzdělání a dlouholetou praxi v českém hodinářském průmyslu. Absolutní perfekcionista.
A creative designer who gives the individual parts of a wristwatch form and dimension and defines how they interact. Professionally, he has been following a family tradition that goes back generations. After he graduated from technical university, he has gained many years of experience in the Czech watchmaking industry. He is an absolute perfectionist.
Hodinářka detailistka, která řemeslně zušlechťuje miniaturní součástky a skládá je v jeden dokonale funkční celek. Prošla českou hodinářskou školou a zkušenosti získala za své mnohaleté praxe při kompletaci a servisu tisíců hodinek. Podílela se na vývoji náramkových hodinek a mechanických kalibrů s puncem české manufakturní výroby.
Jana is a watchmaker and detailist who crafts miniature components and assembles them to form a single perfectly functioning unit. After getting her diploma as a watchmaker she embarked on a career during which she assembled and serviced thousands of watches. Jana has participated in the development of many wristwatches and mechanical calibres bearing the hallmarks of Czech craftsmanship.