MINOR

Minor

Hodinky série MINOR jsou naší poctou legendárnímu českému automobilu Aero Minor Sport a závodníkům, kteří s ním v roce 1949 vyhráli ve své třídě legendární závod 24 hodin Le Mans. Hodinky jsou s tímto velmi úspěšným závodním vozem spjaty v mnoha detailech. Mají originálně tvarované lehké titanové pouzdro s ergonomickým tvarem nožek a otočnou lunetu. Grafika číselníku a tvar ruček připomínají přístroje palubní desky, v korunce a tlačítkách pro řízení mechanického chronografu ožívá ozubení převodovky, rotor automatického nátahu cituje geometrii disku kola. Pohled do soukolí manufakturního strojku umožňuje nejen víko s průhledem, ale i perforovaný plech číselníku. Dva reliéfní subčíselníky a minutová stupnice jsou ručně vsazeny, třetí subčíselník je vyznačen luminiscenčními indexy v rastru perforace. Komplikace kalibru byly voleny s respektem k hlavním atributům této sportovní série, kterými jsou rychlost a vytrvalost. Precizním detailem číselníku je i skeletovaný datový věnec. Ručně šitý kožený pásek s velkými otvory doplňuje dokonalý estetický zážitek z tohoto modelu.

The MINOR watch pays tribute to the legendary Czech Aero Minor Sport car, winner of its class in the legendary 24 Hours of Le Mans race in 1949. Numerous details link the watch visually to this hugely successful racing vehicle. Its lightweight titanium case features ergonomically shaped lugs and a rotating bezel. The distinctive dial, the typography and the shape of the hands are reminiscent of the car's dashboard instruments; gear cog grooves decorate the crown and the rotor echoes the geometry of a wheel. Both an aperture in the back of the watch and the perforated dial afford a glimpse of the automatic mechanical movement. Manually set into the dial are two sub-dials with raised indices and a minute scale. The third sub-dial is marked out by luminescent numbers in a grid of tiny perforations. The complications were chosen in accordance with the key values of the sport – speed and endurance. Another precise detail of the dial is the skeletonized date disc wheel. Adding the finishing touch to this model is the hand-sewn leather strap with large holes.

Závodní vůz Aero Minor s označením Sport vznikl na zkráceném podvozku modelu Aero Minor II v roce 1949. V Letově se vyrobily dva prototypy přímo určené pro legendární závod v Le Mans, kterého se oba speciály ve třídě do 750 cm3 fenomenálně zúčastnily.

Jezdci Otto Krattner a František Sutnar, kteří ve 24 hodinovce závodili s číslem 58, se umístili podle tzv. koeficientu výkonnosti na celkovém 2. místě za dvanáctiválcovým vozem Ferrari. 2391 ujetých kilometrů a průměrná rychlost 99,664 km/hodinu byly absolutně nejlepším výkonem v jejich třídě.

Politické poměry se ale začaly zhoršovat a vycestovat na další závod do Le Mans v roce 1950 už úspěšným závodníkům povoleno nebylo. Komunistický režim se je nejdřív snažil získat ke spolupráci s STB a když odmítli, obvinil je z velezrady a odsoudil k mnohaletým trestům. Sutnar byl propuštěn z vězení v roce 1963. Zemřel v emigraci Curychu v r. 1992. Krattner zůstal v Československu, kde zemřel již v r. 1979.

„Rádi bychom, aby se na tento a další jim podobné silné lidské příběhy ovlivněné totalitními režimy nikdy nezapomnělo, a proto z každého prodaného kusu hodinek Minor věnujeme neziskové organizaci Post Bellum, která spravuje sbírku Paměť národa, částku 1949 korun připomínající rok vítězství v Le Mans na její podporu a činnost.“ Josef Zajíček, ROBOT

V roce 2018 byl založen spolek Le Mans Redux, který si vytyčil za cíl propagaci československého průmyslu a designu. Jeho spoluzakladateli jsou Josef Zajíček, Michal Froněk a Jan Němeček. Spolek se stal vlastníkem legendárního závoďáku Aero Minor Sport, který zrenovoval a vrátil zpět na závodní okruhy. Vrcholným okamžikem byla účast v závodech Le Mans Classic v roce 2022.

A racing car named simply Sport was created in 1949 on the shortened chassis of the existing Aero Minor II model. Two prototypes were produced, designed specifically for the legendary Le Mans race where they ran in the 750cc category with spectacular results.

Powered by a straight-twin 744cc engine, the duralumin cigar-shaped car puts out 28 hp at 4,500 rpm. With a full 50 litre tank of petrol, placed behind the driver's seat, it weighs 455 kilograms.

Drivers Otto Krattner and František Sutnar raced under the number 58 in the 24 Hours of Le Mans race. With the performance co-efficient factored in they came second after the winning twelve-cylinder Ferrari. The 2,391 kilometres they covered and the average speed of 99.664 km per hour were the absolute best performance in their class.

In 2018, the Le Mans Redux Company was founded to promote Czechoslovak industry and design. The co-founders are Josef Zajíček, Michal Froněk and Jan Němeček. The company acquired an original Aero Minor Sport car, renovated it and returned it to the racing circuit. The ultimate of the project was the vehicle's participation in the Le Mans Classic race in 2022.

JAK PEČOVAT O HODINKY

ROBOT
Vaše hodinky ROBOT vyžadují trochu péče a je dobré o nich pár drobností znát.

V případě potřeby rádi poradíme a pomůžeme, zavolejte nám na telefonní číslo +420 702 293 509, nebo napište na adresu servis(at)robot-watch.cz.

ROBOT-Minor-Use and Care
NÁTAH
(korunka zasunutá k pouzdru 1)

Hodinky natáhnete otáčením korunky od sebe. Pokud hodinky stojí, otočte korunkou alespoň desetkrát. Není nutné natahovat hodinky do úplného natažení. Díky automatickému nátahu se při pravidelném nošení natahují samy.

Nastavení času
(korunka vytažená do krajní polohy 3)

Pokud hodinky stojí a ukazují nesprávné hodnoty, doporučujeme nejprve nastavit čas a následně datum.

Čas nastavíte otáčením korunky k sobě. Posouvejte ručky, dokud nepřeskočí datum. V tuto chvíli ukazují vaše hodinky půlnoc. Dále otáčejte korunkou, dokud nenastavíte aktuální čas.

Pokud se ručky nachází mezi 21. hodinou večer a 3. hodinou ráno, nevracejte čas dozadu otáčením korunky směrem od sebe. Mohlo by dojít k poškození strojku.

Nastavení data
(korunka vytažená do střední polohy 2)

Datum nastavíte rychloposuvem datového věnce. Korunkou otáčejte směrem od sebe. Tím se datový věnec začne otáčet a nastavíte aktuální datum.

Nenastavujte datum, pokud se ručky nachází mezi 21. hodinou večer a 3. hodinou ráno. Mohlo by dojít k poškození strojku. Nejdřív nastavte aktuální čas, až potom nastavujte datum.

Zasuňte korunku. Vaše hodinky jsou nyní připraveny k používání.

FUNKCE CHRONOGRAFU
Funkce Start–Stop
(tlačítko 4)

Stisknutím tlačítka spustíte stopky a začnete měřit časový interval. Opětovným stisknutím tlačítka stopky zastavíte.

Funkce Reset
(tlačítko 5)

Stisknutím tlačítka vrátíte ručky do výchozí polohy.

VODOTĚSNOST

Speciální těsnění a konstrukce pouzdra chrání hodinky před vodou. Můžete si s nimi na zápěstí umýt ruce, zmoknout, dokonce si jít i zaplavat, aniž byste jim ublížili. Pozor však při potápění, tady už hrozí poškození, na které se nevztahuje záruka. Koženému řemínku voda nesvědčí a poškozuje ho. Vodotěsnost je časově omezená vlastnost, která může být narušena nesprávným zacházením. Při častém kontaktu s vodou doporučujeme provádět pravidelné zkoušky vodotěsnosti a přetěsnění.

PÉČE

Hodinky nevyžadují náročnou péči. K vyčištění postačí jemný hadřík. Pro správný chod nevystavujte hodinky magnetickému poli nebo velkým teplotním rozdílům. Mechanické poškození, například následkem pádu, může zničit strojek i povrch pouzdra a řemínku či snížit vodotěsnost. Na vady vzniklé v důsledku mechanického poškození se záruka nevztahuje.

ÚDRŽBA

Čas od času i hodinky potřebují seřídit a zkontrolovat. Svěřte své hodinky alespoň jednou za pět let našim odborníkům, kteří ověří jejich vodotěsnost a zkontrolují chod strojku.

ZÁRUKA

Na výrobní či skryté vady nabízíme prodlouženou záruku v délce 8 let od data pořízení. Vašim hodinkám velmi prospěje, když nám je mezi čtvrtým a pátým rokem záruky svěříte k servisní prohlídce.

You must have Javascript enabled to use this contact form.Pro odeslání zprávy je třeba povolit javascript v nastavení prohlížeče